připravte se na cesty

tipy a triky pro vaše letní cestování bez starostí

Bezpečnost na prvním místě

Většina evropských zemí je přísná, co se týče dětských sedaček a podsedáků. jestli cestujete jako rodina, nezapomeňte na správnou výbavu.

Renault 5

Šetřete pneumatiky a pozor na přezutí

Správný tlak v pneumatikách znamená více než jen bezpečnou jízdu – zvýšíte úsporu paliva až o 3,3 % a prodloužíte životnost pneumatik o 25 %.

Většina z nás provádí výměnu pneumatik podle ročního období. Nicméně jsou tací, kteří používají celoroční pneumatiky.
Pokud cestujete v létě do Itálie, musíte dodržet přísná pravidla.

 

V letním období od 16. května do 15. října je povoleno používat:

 

  • Letní pneumatiky bez označení M+S a 3PMSF.
  • Celoroční pneumatiky s označením M+S (včetně S+F 3PMSF), pokud mají index rychlosti stejný nebo vyšší, než je požadovaný pro dané vozidlo v technickém průkazu.
  • Zimní pneumatiky pouze za předpokladu, že také splňují výše uvedený požadavek na index rychlosti.

Klíčovým aspektem pro použití celoročních a zimních pneumatik je index rychlosti. Pokud máte zimní nebo celoroční pneumatiky s nižším indexem rychlosti, než je uvedeno ve vašem technickém průkazu, nemůžete je používat v letním období (po 15. květnu).

 

Co se stane, pokud nařízení nedodržíte? Sankce jsou vysoké:

 

  • pokuty ve výši od 419 do 1682 eur,
  • zabavení technického průkazu vozidla,
  • v některých případech nařízení výměny pneumatik na místě nebo zákaz další jízdy.

 

Zároveň berte v úvahu, že i jízda s hladkými nebo opotřebovanými pneumatikami zahrnuje kromě odečtení bodů v italském registru řidičů také sankci v rozmezí od 87 do 344 eur.

Reflexní vesty, trojúhelníky a co ještě?

renault service

Všichni víme, že v autě musí být reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička. Ve Francii dokonce i nepoužitý alkohol tester. Věděli jste, že v Rakousku se nesmí používat reflexní vesta ve žlutozelené barvě? A počet vest musí odpovídat počtu osob v posádce.

 

Kamerový dozor
Rychlostní limity jsou v Evropě přísně hlídané kamerami – pokuta vás poštou dožene i za hranicemi, proto pořádně sledujte značky rychlostního omezení.

 

Kde dobít baterky?
Pokud jedete elektromobilem, trasu pečlivě naplánujte. Nabíjecích stanic je po Evropě sice spousta, ale nejsou všude jako ty čerpací. Pomoct si můžete například aplikací Waze.

Parkování bez starostí

Barevné zóny ve větších městech znamenají různé věci – modré zóny jsou zpravidla placené nebo vyžadují speciální povolení. Vždy ale raději ověřte místní pravidla.

renault service

Na co si dát pozor například v oblíbeném Chorvatsku? Ve větších městech, jako je Záhřeb, Split nebo Dubrovník, se běžně setkáte s parkováním na ulici, které je regulováno prostřednictvím placených parkovacích zón. Zóny jsou rozděleny do tří barevných kategorií (červené, žluté a zelené) a jsou navrženy tak, aby zohledňovaly vzdálenost od centra města.

 

Čím blíže se nacházíte k centru, tím vyšší jsou poplatky a kratší maximální doba parkování.

 

Parkování v placených zónách je označeno barevným značením na chodníku nebo dopravní značkou s písmenem „P“. Platba za parkování se obvykle provádí prostřednictvím parkovacích automatů, kde si zakoupíte lístek a umístíte jej za čelní sklo. Alternativně lze platit pomocí SMS (pouze s místní SIM kartou) nebo přes mobilní aplikaci, což je zvláště výhodné v rušných částech města.

 

renault service

Používání navigací
Při používání navigačních systémů a aplikací (zejména Waze) si dávejte pozor na upozornění na radary. V některých zemích jako např. v sousedním Německu je používání těchto systémů zakázané a hrozí pokuta. Případně myslete na vypnutí některých funkcí v navigačních systémech.

 

Nechybujte na kruhových objezdech
Kruhové objezdy jsou často vícepruhové, ale odbočovací směry jsou pečlivě označené. Pokud budete odbočovat doleva nebo pojedete rovně, zařaďte se do vnějšího pruhu.

 

Zelené zóny a emise
Mnohá města mají nízkoemisní zóny. V Londýně je to Congestion Charge, v Berlíně a Paříži zase LEZ. Nezapomeňte si ověřit, zda váš vůz splňuje podmínky.

 

Kde se (ne)platí mýto?
V některých zemích jako Lucembursko, Estonsko a Finsko jsou dálnice zdarma, jiné mají zpoplatněné jen některé mosty nebo tunely. Naplánujte cestu předem a ušetřete!

 

 

Kontrola vozu před dovolenou

Pokud si chcete být naprosto jistí, že vás váš vůz doveze spolehlivě do cílové destinace, nechte si ho ve svém autorizovaném servisu pořádně zkontrolovat.
Věděli jste například, že brzdová kapalina časem absorbuje vlhkost ze vzduchu? Při vysoké teplotě se voda mění v páru a pedál ztrácí tuhost. Naši servisní technici vůz důkladně prověří na nejdůležitějších 18 bodech, mezi něž patří i kontrola brzd a brzdové kapaliny.

service Renault

Co vzít s sebou na cesty?

  • Dostatek tekutin
  • Dobíjecí kabel na mobil
  • Baterku
  • Deku
  • Alkohol tester
  • Letní směs do ostřikovačů
  • Nezapomenout na povinnou výbavu
  • Servisní balíček (hever, rukavice, rezervu)

Co dělat v případě nouze?

Youtube je deaktivován. Povolit uložení sociálních souborů cookie pro přístup k obsahu videa.

V případě poruchy či nehody je vám k dispozici 24 hodin denně/7 dní v týdnu naše asistenční služba Renault Assistance.

 

Volejte 800 272 272

(ze zahraničí volejte +420 261 220 220)

Renault Care Service

Šťastné a bezpečné letní cesty.